Sahte hesapla kandırılma tehlikesi büyüyor!

Sosyal medyada sahte kimlikle dolandırıcılık tehlikesi büyüyor

Son zamanlarda özellikle ünlü isimler adına açılan sahte hesaplar, bu dolandırıcılık faaliyetlerinin en yaygın örneklerinden biri haline geldi. Bu hesaplar, genellikle ünlü isimlerin gerçek hesaplarından ayırt edilemeyecek şekilde tasarlanıyor ve takipçi sayısı da hızla artıyor. Bu durum, dolandırıcıların bu hesapları kullanarak, takipçilerinden para veya kişisel bilgi toplamaları için bir fırsat sunuyor.

Bilişim hukukçusu Fehmi Ünsal Özmestik, sahte hesapların ayırt edilebilmesi için bazı önerilerde bulundu. Özmestik, “Kullanıcılar hangi hesap olursa olsun, paylaşımın içeriğine, diline, üslubuna, hesabın doğrulanmış olup olmadığına dikkat etmelidir” dedi. Özmestik, ünlü isimlerin adlarına açılan sahte hesapların genellikle gerçek hesaplardan daha az etkileşime sahip olduğunu belirterek, “Kimi zaman birçok ünlü ilgili platformda hesabı olmamasına rağmen sahte hesaplarında binlerce takipçi olabilmektedir. Bu aynı zamanda ciddi bir etkileşime sebep olmaktadır” dedi.

Bir kişi adına sahte profil açılmasının hukuka aykırı olduğunu ve kimi durumlarda suç teşkil ettiğini belirten Özmestik, sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle sahte hesaplarda, ad, soyad, fotoğraf ve benzeri mahiyette o kişinin kişisel verilerinin hukuka aykırı kaydedilmesi suç teşkil etmektedir. Adına sahte hesap açılan kişiler çeşitli yöntemlerle hukuki haklarını arayabilirler. Öncelikle ilgili platforma başvuru yapabilirler. Maalesef çeşitli platformlar özellikle sahte hesapların kapatılması noktasında hızlı aksiyon almadıkları olmaktadır. Bu sebeple; ele geçirilen veya sahte açılan hesaplarda farklı kişilerin mağdur olduğunu, dolandırıldığını görebilmekteyiz. Bu konuda uluslararası tarafta tıpkı telif hakkı ihlalinde olduğu gibi sahte hesaplarda veya ele geçirilen hesaplarda platformların konuya daha ciddiye alması gerekmektedir. Bunlar dışında, mağdur kişi tarafından hesabın erişime engellenmesi için mahkemeye başvuruyu yapılabilir. Yine sahte hesabı açan kişi veya kişiler hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunulabilir. Sahte hesabı açan kişi veya kişilerin tespiti halinde, ayrıca tazminat davası açma hakları bulunmaktadır.”

Özmestik, bu konuda hızlı ve efektif çözüm elde edilebilmesi için ilgili ülkelerde faaliyet gösteren platformların kurallarını yeknesak uygulaması ve ülkeler nezdinde oluşabilecek mağduriyetlerin çözümünde sonuca etkili birimlerin kurulması şart olduğunu vurguladı.

Sahte hesaplardan korunmak için neler yapılabilir?

Sosyal medyada sahte hesaplardan korunmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

Takip ettiğiniz hesapların gerçek olup olmadığını kontrol edin. Hesabın ad, soyad, fotoğraf ve diğer bilgilerle uyumlu olup olmadığını inceleyin.

Hesabın doğrulanmış olup olmadığını kontrol edin. Doğrulanmış hesaplar, profil resminin yanında mavi bir onay işareti taşır.

Hesabın paylaşımlarının içeriğine, diline ve üslubuna dikkat edin. Gerçek hesapların paylaşımları genellikle tutarlı bir üslup ve dil kullanır.

Hesabın etkileşim seviyesine dikkat edin. Gerçek hesapların takipçi sayısı ve etkileşim seviyesi genellikle daha yüksektir.

Hesaptan gelen mesajlara ve bağlantılara dikkat edin. Sahte hesaplar genellikle takipçilerinden kişisel bilgi veya para talep eder.

Bu önlemleri alarak, sahte hesaplardan korunma şansınızı artırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir