Rusya, Putin’in intikam yemini sonrası Kiev ve Harkiv’i vurdu! Ölü ve yaralılar var

Yaklaşık 2 yıldır devam eden Ukrayna- Rusya savaşında şiddet gittikçe daha da tırmanıyor. 2023’ün son günlerinde Ukrayna’nın Rusya’nın Belgorod kentine düzenlediği füze saldırısında 20’den fazla kişi hayatını kaybederken, 100’den fazla kişi de yaralanmıştı. Putin, Ukrayna’nın saldırısı sonrası “Bu, kesinlikle sivil halka karşı işlenen bir suçtur ve bu tür suçlar cezasız kalmayacak.” diyerek intikam yemini etmişti. Yeni yılla birlikte karşı saldırıya geçen Rusya, Ukrayna’nın başkenti Kiev ve ülkenin kuzeyindeki Harkiv kentini vurdu.

3 ÖLÜ, 61 YARALI VAR

Ukrayna Acil Durumlar Servisi, Harkiv’de bir kişinin hayatını kaybettiğini 41 kişinin ise yaralandığını duyurdu. Kiev’de ise 2 kişi hayatını kaybederken, 20 kişi de yaralandı.

Ukrayna Acil Durumlar Servisi’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kiev’de acil durum hizmetleri 7 yangının çıktığı 6 bölgede çalışıyor: Obolonskyi, Pecherskyi, Podilskyi, Solomianskyi, Sviatoshynskyi ve Desnianskyi bölgeleri. Solomyansky bölgesindeki yüksek katlı bir binadan 130’dan fazla kişi tahliye edilmiştir. Başkentte toplamda 20’den fazla kişi yaralandı. Kiev bölgesinde, Boryspil, Bucha ve Fastiv etkilendi. Fastiv bölgesinde bir konut binasında çıkan yangın söndürüldü. 2 kişi hayatını kaybetti. Harkiv şehir merkezinde de saldırılar oldu. İlk belirlemelere göre 1 kişi hayatını kaybetti ve toplam yaralı sayısı 41’e yükseldi. Ölü ve yaralı sayısına ilişkin bilgiler netleştirilmeye çalışılıyor.”

PUTİN İNTİKAM YEMİNİ ETMİŞTİ

Belgorod kentine 30 Aralık 2023’te saldırı düzenlediğini anımsatan Putin, “Belgorod’da olanlar, elbette terör eylemi. Bu, sivil halka yönelik bir saldırı. Elbette, bu terördür.” dedi.

Buna karşılık olarak yüksek hassasiyetli silahla Ukrayna’daki askeri unsurlara yönelik saldırılar düzenlediklerini belirten Putin, “Bu tür saldırıları artıracağız. (Belgorod’a saldırı) Bu, kesinlikle sivil halka karşı işlenen bir suçtur ve bu tür suçlar cezasız kalmayacak.” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir