Firs Robotic’de ilk sonuçlar açıkladı… Demirören Medya MTAL de kazananlar arasında

ABD’de FIRST Vakfı tarafından 31 yıldır, Türkiye’de ise 2018 yılından beri Fikret Yüksel Vakfı tarafından düzenlenen FRC, 24 Mart’ta İstanbul’da başladı. Türkiye’de 16 ilden 120’nin üzerinde yerli takımın yarıştığı turnuvada Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Hindistan, Kosova, Polonya, Romanya ve Birleşik Krallık’tan öğrenciler de yer aldı. Türkiye’de düzenlenmesi planlanan 3 turnuvanın ilki 26 Mart’ta tamamlandı. Yarışmanın bu yılki temasında endüstriyel süreçlerdeki enerji kullanımı öne çıkarıldı. Yarışmada, hem otonom hem de manuel olarak kullanılan robotların sınırlı süreler içerisinde verilen görevleri yapmaları istendi. Böylelikle en fazla puanı almayı başaran 8 takımın her biri yanına başarılı gördüğü iki takımı daha dahil ederek kendi ittifaklarını oluşturdu. Kırmızı ve mavi olarak iki ayrı grupta oluşan ittifaklar kendi aralarında da yarıştıktan sonra geriye kalan son iki ittifak arasında en fazla puanı toplayan mavi ittifak yarışmanın kazananı oldu. Buna göre kazanan ittifakta yer alan 3 farklı takım 19-22 Nisan tarihlerinde ABD’de Houston’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda yarışacak.?

SONRAKİ DURAK ABD
Öğrenciler, 2 Nisan’da kadar devam edecek yarışmanın birinci ayağı olan ‘İstanbul Regional’ın final turunda kıyasıya rekabet etti. Son ana kadar kafa kafaya giden final maçlarının kazananları da kaybedenleri de göz yaşlarını tutamadı. Birinci turnuvanın finalinde ‘Mavi ittifak’ adı altındaki İstanbul Atatürk Fen Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu ve ittifak kaptanı olan ‘The Crown’ takımı, Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu ‘Techtolia Robotics’ takımı ve Çin’in Şangay kentinden yarışmaya katılan Shanghai Qibao Dwight High School öğrencilerinin oluşturduğu ‘The Cheetahs’ takımı ‘Winner’ ödülünü alarak ABD’deki dünya şampiyonasında yarışmaya hak kazandı. Bunun yanı sıra yarışmanın en prestijli ödülü olan ve robot performansıyla değil sosyal sorumluluk projeleriyle öne çıkarak ‘Impact Award’ı kazanan öğrenciler de ABD’ye gidecek. ‘Impact Award’ı kazanan Hisar Okulları’nın ‘NoktaParantez’ takımı iş geliştirme kaptanı Melis Alsan, “FRC’nin en prestijli ödülünü kazandığımız için çok mutluyuz ama beklediğimiz bir ödül değildi. Uğruna çok çalıştık ve birçok hazırlık yaptık. Hazırlık sürecimiz ödül odaklı değildi aslında zevk aldığımız için yaptık. Dünyanın dört bir tarafında kendi projelerimizi tanıttık” dedi.

Gözden Kaçmasın

#FIRST ROBOTİCS#LİSE

Liselerin robotları yarışıyorHürriyet.com.tr

TÜM ÜYELERİ KIZ OLAN TEK TAKIM
Birinci turnuvayı kazanan mavi ittifak üyesi Techtolia Robotics takımının tüm üyeleri kız öğrencilerden oluşuyor. 5 yıldır FRC’ye hazırlanan takım, ABD’ye gitmek için gün sayıyor. Takımın iki mentoründen biri olan Emre Akdeniz, “Bu sene kazanan takım olduk. Kazandığımız an normalde hiç ağlamayan biri olmamama rağmen ağladım. Takımımızın tamamı kız öğrencilerden oluşuyor. Türkiye’de tüm üyeleri kızlardan oluşan tek takım biziz ve dünyada da sayılı takımlardan biriyiz. Burada kız çocuklarının büyük başarılar elde edebileceğini göstermeye çalışıyoruz. Çeşitli zorluklar var tabii ama hepsini yavaş yavaş açıyoruz. ABD’de de olmak çocuklar için büyük bir deneyim olacak” dedi. Takım kaptanı öğrenci Azra İsmail ise, “Bu başarıyı elde edebilmek için çok uğraşmıştık. Maç kıran kırana geçtiği için kazanma konusunda biraz tedirgindik. Ancak kazandık ve şimdi ABD’de de kendimizi öne çıkarmak için çok daha fazlasını yapacağız” diye konuştu.

‘BİR MUCİZE OLDU’
Dünya şampiyonluğuna giden yolda önemli bir aşamayı başarıyla tamamlayan Çinli ‘The Cheetahs’ takımı da duygularını ifade etmekte zorlandı. Takım kaptanı öğrenci Joyce Yang, yarışma sonucu karşısında şaşkınlığını atamadığını söyleyerek, “Bu sonucu beklemiyorduk, bizim için bir mucize oldu. Çünkü karşı takımın robotu çok iyiydi. Onun karşısında kendimizi pek yeterli hissetmiyorduk. Bundan sonraki süreçte bizi neler bekliyor bilemiyoruz, çok heyecanlıyız” dedi.

‘SEVİNÇTEN BAŞIM DÖNÜYOR’
Yarışmaya ilk kez katılmalarına rağmen ‘Winner’ ödülünün sahiplerden biri olmayı başaran İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nin The Crown takımı elde ettikleri başarıyı devam ettirmek istiyor. Lisenin müdür yardımcısı, bilişim teknolojileri öğretmeni ve takımın kurucu mentorü Vedat Şahin, “Yarışmaya eğitim öğretimin başladığı 12 Eylül’den beri hazırlanıyoruz. İlk defa katıldığımız yarışmada tek seferde ‘Winner’ ödülünü almak, senelerdir bu işin içinde olan çok tecrübeli ekipleri yenmek tarif edilemez bir duygu veriyor. Bundan sonraki süreçte bu büyük başarıyı devam ettirmek istiyoruz. Sevinçten başım dönüyor” diye konuştu.

DEMİRÖREN MEDYA MTAL’E İKİ ÖDÜL
‘İstanbul Regional’ turnuvasının final yarışlarında ‘Kırmızı İttifak’ta yer alan ve Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) ile Demirören Medya MTAL’den oluşan PARS Robotics, son ana kadar büyük mücadele verdi. Takım ‘Winner’ ödülünü kıl payı farkla kaçırmış olsa da yarışmadan iki ayrı ödülle ayrıldı. PARS Robotic takım lider mentorü ve Elektrik Elektronik öğretmeni Metin Karpat, “Dünyanın en prestijli robot yarışmasının İstanbul ayağındayız. Yarışma sonunda iki ödül aldık. İlki mühendisliğe ilham olan takım ödülüydü, ikinci ödülümüzse finalist ödülü oldu. ‘Winner’ ya da ‘Impact’ ödülünü alsaydık direkt ABD’ye gitmek için hak kazanacaktık ancak şu an aldığımız bu ödüllerle gidebilecek takımlar arasındaki listede yerimizi almış olduk” dedi. Demirören Medya MTAL Müdürü Atila Ertoğan ise, “Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak ilk senemizde böyle büyük ve prestijli bir yarışmaya katıldık. Bunun yanı sıra finale kadar ilerlediğimiz için de mutluyuz ancak finalde kaybettik. Bu yarışmaya gelecek senelerde daha başarılı olacak şekilde katılmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

YARIŞMA TAKVİMİ
Yarışma, İstanbul ayağı katılımının yüksek olması nedeniyle bir hafta boyunca devam edecek. Volkswagen Arena’da düzenlenen turnuvalarda 24 – 26 Mart 2023 İstanbul Regional, 27 – 29 Mart 2023 Bosphorus Regional, 31 Mart – 2 Nisan 2023 Haliç Regional isimleriyle 3 turnuva düzenlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir